Türkiye’nin de en sevilen markaları arasındaki Japon elektronik devi öyle bir karar aldı ki duyanlanlar inanamadı

Japonya Merkezli Elektronik Devi Toshiba 5 Bin Personelini İşten Çıkarıyor

Japonya merkezli elektronik devi Toshiba, yeniden yapılanma kapsamında 5 bin personelini işten çıkaracağını duyurdu. Bu sayı, firmanın Japonya’daki toplam çalışanlarının %7’sine denk geliyor.

İşten Çıkarmaların Nedeni

Toshiba, işten çıkarma kararını, altyapı, enerji ve dijitalleşme gibi büyüme alanlarına odaklanmak için öz kaynaklarını optimize etme ihtiyacına bağlıyor. Şirket, Aralık 2023’te sona eren 9 aylık dönemde 107 milyar yen (yaklaşık 691 milyon dolar) net zarar açıklamıştı. Bu zararın önemli bir kısmı, bünyesindeki bazı firmaların zayıf performansından kaynaklanıyordu.

İşten Çıkarmalar Nasıl Gerçekleşecek?

Toshiba, her iş biriminde kaç pozisyonda işten çıkarmaların yapılacağını belirlemek için Mayıs ayı başında işçi sendikasıyla görüşmelere başlayacak. Şirket, “gönüllü emeklilik” tekliflerine öncelik vererek işten çıkarmaları en aza indirmeyi planlıyor.

Etkilenenler Kimler Olacak?

İşten çıkarmaların çoğunlukla idare ve arka ofis çalışanlarını etkilemesi bekleniyor. Mart 2023 itibarıyla Toshiba’nın Japonya’da yaklaşık 67 bin çalışanı bulunuyor. Bu da, işten çıkarılacakların toplam personel sayısının %7’sine denk geldiği anlamına geliyor.

Bu Durumun Sektöre Etkisi

Toshiba’nın işten çıkarma kararı, Japonya elektronik sektöründe endişeye yol açıyor. Sektördeki diğer firmaların da benzer adımlar atması muhtemel.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir